Agáve právě kvete, nejvyšší čas dorazit do botanky!
Facebook X Instagram YouTube
Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Deset tipů, proč navštívit podzimní botanickou

1. Podzim neznamená nutně podzim

Jelikož jsme v botanické zahradě, podzim nemusí nutně znamenat jen podzim. My totiž pěstujeme rostliny i z jižní polokoule, pro některé z nich nastává jaro, probouzejí se k životu a velké radosti nám budou dělat během zimního období, kdy se budou objevovat jejich nádherné květy. Mluvíme třeba o jihoafrických nebo jihoamerických cibulovinách, které jsou v našem létě zatažené v podzemní cibuli či hlízce, a teprve za vhodných podmínek nastartují svůj život. 

2. Podzimní květy

Určitě byste neměli zmeškat naplno rozkvetlé astry (které se dnes skrývají pod odborným názvem Symphyotrichum). Jejich květenství se vyznačuje žlutým terčem a okrajové jazykovité květy mohou hrát od čistě bílé, přes růžovou až po fialovou. Ve venkovní mexické expozici stále můžete obdivovat mexické jiřinky se žlutým, růžovým či červeným květenstvím. Symbolem podzimu jsou jistě i ocúny, jedovaté krásky s velkými květy, u kterých je dobré se vyvarovat dotyku. Věděli jste, že ocúny po opylení vytvoří semena umístěná v blízkosti podzemní cibule, které se objeví společně s listy na jaře? I proto se mu ve středověku říkalo filius ante patrem (syn před otcem).

3. Podzim nese své ovoce

Říjen je v botanické zahradě ve znamení různě barevných plodů, které lákají ptactvo k sezobnutí. Na skalce lemující skleník roste drobný stromek s převislými větvemi – jedná se o jabloň v kultivaru Royal Beauty, která má velmi drobná jablíčka, ne větší jak plody třešně. Stejně taková jablíčka má i starobylá jabloň ve východoasijském háji. Poznáte ji podle křivolakého kmene a již zmiňovaných červených mini jablíček. 

4. Barevné listnaté dřeviny

Postupně se začínají vybarvovat i stromy, a to je neskutečná podívaná. Sytě žlutou barvou se zbarvuje korkovník amurský, který se dříve hojně používal k získávání korku. Do stejné barvy se začíná vybarvovat i liliovník tulipánokvětý nebo jinan dvoulaločný. K prvním zbarvujícím se stromům se postupně přidávají další – třeba takový náš buk lesní. V malém arboretu máme několik kultivarů, jejichž listí je zbarvené od zlatavé po hnědou. Snad vám právě v botanické zahradě dokážeme, že podzim není jenom šedivý a mlhavý, ale že má své barevné kouzlo.

5. Opadávající jehličnany

Nejsou to ovšem jenom listnaté stromy, které se pěkně vybarví. Pamatujete si na sekci „opadavé jehličnany“? Asi první, kdo vás napadne je modřín, typický zástupce světlé tajgy severu Evropy. V botanické zahradě si můžete obzory rozšířit i o další zástupce. Rezavě zabarvené jehličí můžete pozorovat u metasekvoje čínské, která byla objevena až ve 40. letech 20. století v Číně. Na zimu jí opadávají celé větévky. Stejně tak opadává i tisovec dvouřadý, vlhkomilná rostlina ze Spojených států amerických. 

6. Přijďte si vyzdobit dům

Na podzim pravidelně pořádáme tvořivé dny, při kterých si můžete nazdobit kapustu, která barevně vynikne v chladnějším počasí podzimu. Podzim nemusí být jenom ponurý – vyzdobte si váš balkon či dům s pomocí botanické zahrady. Inspirujte se – co třeba využít sklizené a nepoužité chilli papričky jako originální dekoraci? Nezapomněli jsme na vás ani s Vánocemi. Advent začíná koncem listopadu, což je ještě podzimní měsíc. I s touto výzdobou vám rádi pomůžeme. 

7. Plody i ve skleníku

Každým rokem v listopadu můžete v xerickém skleníku vidět plodící Dovyalis. Do tohoto rodu patří 15 druhů rozšířených v Africe a jižní Asii. Přezdívá se mu „tropická meruňka“ (tropical apricot). Plody jsou jedlé, uvnitř velmi šťavnaté a nakyslé. Kříženec mezi dvěma druhy byl vypěstován v roce 1953 na Floridě a od té doby se pěstuje pro sklizeň ovoce. Jeden strom může poskytnout až 45 kg ovoce za rok a jeho tvrdé dřevo se využívá i pro výrobu rukojetí, rámů postelí a lžící. 

8. Rozkvetlý tropický skleník

Dvanáctihodinová fotoperioda panující na začátku podzimu připomíná mnoha tropickým rostlinám jejich domov, kde je stejně dlouhý den jako noc. Na podzim, kdy opadnou ta největší tepla, je tak nejlepší návštěva tropického skleníku, kde to kvete o sto šest. Na břehu jezírka v tropickém skleníku se můžete setkat s rostlinou s velkými bílými květy. Jedná se o Eucharis ×grandiflora, pocházející ze západní Kolumbie a Ekvádoru. Slovo Eucharis pochází z řečtiny a znamená šarmantní. Z toho je odvozen český název líbenka, někdy se lze setkat se jménem eucharidka. 

9. Přijďte nachytat poslední sluneční paprsky

Poslední hřejivé sluneční paprsky vybízejí k jejich nachytání – třeba na lavičce v botanické. Barevné listy, poslední květy a možnost se zahřát v tropickém skleníku – no není to ideální kombinace? 

10. Skleníkem po setmění

Využijte nabízené komentované prohlídky skleníku Tropicana krátce po setmění nebo v prosinci po čtvrté hodině. Naskytne se vám příležitost užít si atmosféru zešeřelého pralesa. To už se možná ozývají drobné žabky bezblanky skleníkové (Eleutherodactylus planirostris). Tyto žabky dorůstají maximální velikosti 3 cm. Zajímavé je, že z vajíček se rovnou líhnou malé žabičky a přeskakují tak stadium pulce. 

Podzim Fotka 1
Podzim
Podzim Fotka 2
Podzim
Podzim Fotka 3
Podzim
Podzim Fotka 4
Podzim
Podzim Fotka 5
Podzim
Podzim Fotka 6
Podzim
Podzim Fotka 7
Podzim
Podzim Fotka 8
Podzim
Botanická zahrada Teplice © 2020