Otevřeno každý den včetně pondělí až do 1. 1. 2025 od 9:00 do 17:00 // 24. 12. a 31. 12. otevřeno do 14:00
Facebook X Instagram YouTube
Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Deset tipů, proč navštívit zimní botanickou

1. Rostliny kvetoucí v zimě

Horské rokle Tibetu a provincií v západní Číně jsou domovem jasmínu nahokvětého (Jasminum nudiflorum), který v našich oblastech rozkvétá nezřídka již od prosince. U nás ho naleznete v asijské části botanické zahrady. Králem zimního kvetení je vilín (Hamamelis) – několik zástupců naleznete na centrálním trávníku (a jednoho příbuzného i v subtropickém skleníku, kde kvete ve stejnou dobu). 

2. Stálezelené rostliny a traviny

Kdo nejvíce vynikne v jinak prázdné zahradě? Stálezelené rostliny – ať už to jsou nejrůznější jehličnany nebo třeba cesmína ostrolistá či stálezelené pěnišníky. Tip pro vaší návštěvu! V horských oblastech Mexika, Guatemaly a Hondurasu v nadmořských výškách od 1 500 do 3 500 m n. m. roste borovice mexická (Pinus ayacahuite), kterou vystavujeme ve venkovní expozici Mexiko. A co teprve, když jinovatka obalí uschlá květenství trav a vykouzlí pravou zimní atmosféru. 

3. Objevte kouzlo dřevin

Už jste si někdy šáhli na borku sekvojovce obrovského? Viděli jste někdy korkové lišty na větvích u ambroně západního. A co strom, ze kterého se získává kanadský balzám? Přijďte do botanické zahrady propadnout kouzlu dřevin, které umí překvapit. 

4. Umělecký zážitek

Chtěli byste vidět sochu s názvem Ruka pouště, ale do Chile se nedostanete? Věděli jste, že Olmékové a jejich kultura se poprvé objevila v Mexiku okolo roku 1200 př. n. l.? Do botanické zahrady nemusíte jenom za rostlinami, na své si přijdou i milovníci umění. Pozorně se dívejte kolem sebe! Třeba uvidíte i nějaká skrytá umělecká díla. 

5. Přikrmujete ptáčky? 

V zimě, kdy je nedostatek potravy, se rozvěšují krmítka a plní se slunečnicí, která zrnožravým ptákům velice chutná. V rámci venkovní expozice máme pro ptáčky připravená dvě krmítka – jedno u bylinkové zahrádky a druhé v blízkosti Severní Ameriky. Dále rozvěšujeme námi vyrobené lojové koule, které připravujeme z vyříznutého kolečka ze stébla našeho tropického bambusu a naplníme ho výživnou směsí. Nově jsme ptačím obyvatelům připravili i napajedla, aby se mohla v klidu a nerušeně napít. Pokud jste milovníky fotografie, pak určitě dorazte. Vezměte si teplé oblečení, fotografickou výbavu a přijďte pozorovat a fotografovat. A nebo přijďte jen tak a ukažte dětem, jaké jsou možnosti ohledně přikrmování ptáků v zimním období. 

6. Léto ve skleníku

Zatímco v našich zeměpisných šířkách panuje zima, na jižní polokoule je léto. A proto není divu, že rozkvétá spoustu rostlin pocházející z druhé strany světa. Jihoafrické aloe vykvétají svými drobnými květy v zimním období, stejně jako dříve oblíbená řemenatka neboli klívie. O chilské expozici Valdiviánského temperátního lesa ani nemluvě. Věděli jste, že tam máme dinosaura? Kromě kostry tam vystavujeme jednoho živého. Jmenuje se Drimys winteri a pochází z Argentiny a Chile. Jedná se o až 20 metrů vysoký strom, jehož dřevo se hodí k výrobě nábytku a hudebních nástrojů. 

7. Vánoční rostliny

Společnou vlastností většiny rostlin kvetoucích na Vánoce je krátká délka dne, která dává povel k vývinu květních poupat. Prvním vánočním symbolem je rostlina zvaná vánoční hvězda neboli pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima). V roce 1825 ji dovezl Joel Roberts Poinsettia, velvyslanec USA v Mexiku, do Spojených států amerických. Asociaci s Vánoci má kořeny v Mexiku v 16. století. Od 17. století tuto rostlinu zahrnuly do vánočních oslav františkáni. Tvar hvězdy z listů symbolizuje betlémskou hvězdu a červená barva představuje krev Ježíše. Květy jsou velmi drobné a nenápadné, proto má rostlina červeně zbarvené listeny, aby nalákala opylovače. Při dobré péči ji lze pěstovat dlouhodobě a není potřeba si každý rok kupovat novou rostlinu. Další neméně typickou rostlinou pro toto období je vánoční kaktus neboli Schlumbergera. Tyto epifytické kaktusy pocházejí z jihovýchodní Brazílie. Ke zdárnému pěstování potřebuje světlé stanoviště bez přímého slunce, mírnou zálivku a doporučuje se rosení. Preferuje pobyt v chladnější místnosti, kde se teplota pohybuje kolem 18 °C. Poupata nasazuje obvykle v průběhu listopadu.

8. Rozkvetlá vitrína

V zimním období vykvétají královny mezi květinami – orchideje, které vystavujeme ve vitríně tropického skleníku. Pokud jste milovníky áronovitých a bromeliovitých rostlin, pak si určitě přijdete v naší vitríně na své. Anturia, filodendrony, bromélie a orchideje jsou vhodné rostliny pro vytvoření pohledově atraktivní vitríny, která přenese kousek přírody do vaší domácnosti, u nás můžete získat inspiraci. Připravíte tak rostlinám malý tropický deštný les v podmínkách bytu se zvýšenou vzdušnou vlhkostí a přiměřeným osvětlením. 

9. Vplujte do království ryb

Snad nejoblíbenější rybou našich návštěvníků je piraňa rostlinožravá. Jako všežravec konzumuje zelené krmivo, červy, ovoce a další plody. Díky velkým a silným zubům drtí skořápky ořechů, a při krmení dovádějí v akváriu o sto šest. Pokud byste ji chtěli navštívit v její domovině, pak se vydejte do Brazílie a Bolívie. 

10. Součást výletu

Ze zámecké zahrady přes Janáčkovy sady do botanické zahrady se zahřát v teple skleníku Tropicana. Pokračovat na Doubravku to zkontrolovat z nadhledu. Pobyt na čerstvém vzduchu je to nejlepší, co pro sebe můžete udělat.

 

Zima Fotka 1
Zima
Zima Fotka 2
Zima
Zima Fotka 3
Zima
Zima Fotka 4
Zima
Zima Fotka 5
Zima
Zima Fotka 6
Zima
Zima Fotka 7
Zima
Zima Fotka 8
Zima
Botanická zahrada Teplice © 2020