Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

10 tipů, proč dorazit do botanky právě na podzim

Jestli váháte, zdali je vhodné přijít do botanické zahrady v podzimním čase, pak vám rozhodně říkáme, že kdo zaváhá, ten hodně zmešká. Nové expozice odhalí svoji krásu v podzimním čase a byla by škoda si to nechat ujít. Proč tedy přijít do botanické zahrady právě na podzim? Přinášíme vám deset tipů, co nepromeškat.

1. Pokvete průhonické šlechtění hvězdnic
V letošním roce se můžete těšit již na pořádnou porci podzimních hvězdnic z dílny Rudolfa Votruby, které byly vyšlechtěny ve Výzkumném ústavu pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích. Cílem šlechtění byly rostliny odolné vůči padlí a ty nejperspektivnější dostaly jména po českých řekách. Přijďte zabrouzdat mezi sbírku hvězdnic a obdivovat Vltavu, Labe, Lužnici či Blanici.

Kde? Průhonické šlechtění hvězdnic naleznete v novém úseku nazvaném „Sbírka hvězdnic“ vedle pergoly.

2. Pokvete průhonické šlechtění chryzantém
Ale to už věrní návštěvníci, majitelé permanentních vstupenek, jistě vědí. V rámci letošního východoasijského roku to je rostlina, která bude zdobit nejedno zákoutí. V Číně je považována za symbol věčného života a jejich úbory jsou zbarvené od žluté přes růžovou až po červenou. Přijďte do zahrady navštívit Bertu, Mariku či Mínu, kultivary vyšlechtěné opět v Průhonicích. Pokud si je budete chtít odnést domů, příležitost budete mít při pravidelných podzimních tvořivých dnech, které se konají o víkendu 26. až 27. října.

Kde? Chryzantémy naleznete v nádobách rozmístěných v blízkosti vstupu do skleníku.

3. Pokvetou vřesy a vřesovce v novém úseku
V letošním roce jsme doupravili a dosázeli nový úsek nazvaný „Sbírka vřesovcovitých rostlin“, kterou vás provede nově zbudovaná šlapáková cesta skrze „utajenou cestičku“. Pokud vás prohlídka zmůže, pak můžete ulevit svému tělu na lavičce usazené v příjemné stínu. Podzimu kralují vřesy, ovšem nesmíme zapomínat na vřesovce kvetoucí na podzim. Ačkoliv si mnozí z vás spojí vřesovce s jarem, máme tu některé druhy, které kvetou na podzim. Mezi podzimně kvetoucí patří vřesovec těkavý (Erica vagans), vřesovec čtyřřadý (Erica tetralix) nebo vřesovec popelavý (Erica cinerea). Přijďte se inspirovat podzimní výsadbou na vaši zahradu.

Kde? Sbírka vřesovcovitých rostlin se nachází přímo naproti skalničkovém skleníku a skalce lemující skalničkový skleník.

4. Giulia Tofana byla profesionální travička… Nebuďte jako ona!
Kdo rozkvete? Ocúny rozkvetou… Jakmile se objeví jejich kvítka, je jasné, že podzim klepe na dveře. Jejich listy široké jak salát jste mohli obdivovat v jarních měsících, na podzim se objeví květy s dlouhou květní stopkou. Přezdívá se mu „syn před otcem“, a to proto, že se tobolka se semeny objevuje na jaře. Jejich semeník je totiž ukrytý pod zemí a květní trubka může být dlouhá až 20 cm. Ovšem pouze koukat. Ocúny jsou prudce jedovaté rostliny. Kdo jednou zkusí, ten již nic jiného neokusí.

Kde? V jedovaté zahrádce nebo na kraji centrálního trávníku.

5. Jestli se neurazíte, tady jsem si dovolil… pár plodů z naší zahrádky
V mexickém úseku jsou již plně vybarvené chilli papričky, a tak je možné přijít obdivovat (očima) jejich barevnou krásu. Chilli papričky jsou nejoblíbenějším a nejrozšířenějším kořením na světě. Jsou základní přísadou mnoha národních kuchyní (mexické, thajské nebo indické). Koho nebaví papričky, toho jistě zaujmou dýně různých barev a tvarů nebo u nás již tradičně používané plody z lagenárie.

Kde? Chilli papričky na Mexiku, výzdoba po celé zahradě.

6. Stromová párty 20. října
Nejkrásnější podzim je ten barevný. Když se listy stromů zbarvují do široké palety barev, kterými prosvítá měkké podzimní slunce, které dodá neopakovatelnou atmosféru. Všudypřítomné pavučinky zase upozorňují na drobné, často okem nepostřehnutelné obyvatele. A na co se v zahradě přijít podívat? Třeba na jedovatě modré bobule blahokeře trojmého (či pozdního), které spolu s růžovým kalichem upoutají pozornost každého návštěvníka. Nebo na zbarvující se listy vilínů či hortenzií. Když přijdete 20. října, pak oslavíte i Mezinárodní den stromů.

Kde? Blahokeř se nachází naproti jedovaté zahrádce, hortenzie na relaxačním palouku a vilíny na centrálním trávníku.

7. Tři, dva, jedna, akce…
Z podzimních akcí vybíráme. Již druhý ročník průvodu městem, který zakončí v botanické zahradě. Letos v asijském duchu, ostatně jako celý rok 2024. Tradiční podzimní tvořivé dny o víkendu 26. až 27. října s již zmiňovanými rostlinami. Nechybět nebudou ani kapusty!

Kde? Přeci v botance!

8. Co když bude ošklivě?
Čtyři skleníky, pět akvárií, jedno terárium, vnitřní prostor cukrárny – to jsou místa, kde se můžete schovat před nepřízní počasí a být tam celý den. Teda v akváriích a teráriu ne, to můžete pozorovat zvenčí, ale projít všechny části skleníku zabere nějaký ten čas. Zvlášť, když tam pokvetou pěkné orchideje.

Kde? skleník Tropicana, Cukrárna u Botanika

9. Tak jak je to s tím Babím létem?
Pleteme si. Kompot-kompost, faktura-fraktura. A taky hezké zářijové počasí a Babí léto. Takže ještě jednou a pořádně, jaká ta léta si můžete užít v botance (ano, bavíme se stále o podzimu). Avšak malá připomínka neuškodí. Meteorologický podzim nastává 1. září, zatímco astronomický podzim nastává 22. září ve 14:43. Mariánské léto přichází v první polovině září a vyznačuje se suchým, slunečným a teplým počasím na konci léta. Babí léto přichází na konci září a začátku října. Vyznačuje se suchým, slunečným a teplým počasím. Pak tu máme Tereziánské léto nebo Léto Všech svatých.

10. Čert a zahradníci nikdy nespí
Na podzim je věru práce. To máte odklidit choulostivé rostliny do skleníku, odplevelit, odstříhat uschlé květy, zazimovat závlahu, přesadit rostliny ve skleníku, sebrat semena, připravit výzdobu… Inspiraci lze získat i na podzim.

Botanická zahrada s podzimem neusíná, tak neusínejte taky.

Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020