Návštěvníci Teplic a Tepličané měli možnost během letních prázdnin soutěžit v Labyrintu Teplic a ráji rostlin. Stezce o deseti zastaveních, která je provedla po krásách a památkách města. Cíle byly jasné. Zvednout lidi ze židle a ukázat jim, jak je to tady na „drsném“ severu krásné.
První týden v září jsme nechali soutěž doběhnout, kdyby ještě některý účastník sbíral razítka do soutěžní karty. Následně jsme objeli zapojené instituce, vyzvedli volební skříňky a započali jsme vytahováním „králíka z klobouku“, tedy soutěžních karet. Abychom mohli zapojit soutěžící do hlasování, museli získat alespoň 5 razítek za návštěvu institucí a splnit tři úkoly (a odpovědi museli být správné). Jaké byli tedy správné odpovědi na otevřené otázky?
V železniční stanici Teplice v Čechách jsme jako botanická zahrada osázely šest květináčů. Dva se nachází před vstupem a čtyři na balkóně. Uznávali jsme i odpověď, kde se zmiňuje deset palem na prvním nástupišti. V Café Beethoven mají na terase brslen Fortuneův a pěnišník/rhododendron. Obě rostliny jsou spojené s tématikou východní Asie. Ptačí schody jsou pojmenované po voliéře, která zde bývala, a kde se chovali ptáci pro zámek. Botanická zahrada zde vysadila rostliny jménem dračinka, molice/rýmovník či Plectranthus a převislé muškáty/pelargonie. U knihovny má náhrobek básník Johann Gottfried Seume (1763–1810) a označili jsme tis obecný.
Paní Marcela K. z Prahy
Paní Marcela K (místo neuvedla)
Pan Michal G. z Prahy
Paní Jana H. z Kladna
Paní Eva B. z Ústí nad Labem
Pan Zdeněk Č. z Úpořin
Paní Petra Š. z Uherského Hradiště
Jménem botanické zahrady i všech zapojených institucí gratulujeme všem výhercem a účastníkům letního putování. Poznání a zkušenosti nabité během putování Labyrintem Teplic a rájem rostlin vám už nikdy nikdo nesebere.
„Na začátku července jsme do oběhu poslali 5,000 soutěžních karet. Rozdalo se přes polovinu vydaných karet a do slosování se jich dostalo 100, z nichž jsme vylosovali 10 výherců,“ říká ředitel botanické zahrady Petr Šíla a všem výhercům gratuluje. „Ovšem nejenom jim, všem zapojeným návštěvníkům našeho města, stejně tak i institucím, které se na letní prázdniny staly součástí Komenského labyrintu.“
Mezi zapojenými institucemi byly (řazeny abecedně): Aquacentrum Teplice, Biopark Gymnázia Teplice, Botanická zahrada Teplice, Lázně Beethoven, Regionální knihovna Teplice, Regionální muzeum v Teplicích, Správa železnic (železniční stanice Teplice v Čechách), VisitTeplice a Zahradnictví Dvořák a syn.
Tímto se s vámi zároveň loučí asijská průvodkyně Aiko Haru, která svůj úkol splnila a nezbývá ji nic jiného, než putovat do dalšího města, kde provede další návštěvníky labyrintem. Ovšem jaký labyrint to bude, to zatím nikdo neví. Přidá se někdo?