Agáve právě kvete, nejvyšší čas dorazit do botanky!
Facebook X Instagram YouTube
Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Rarita! V Teplicích pokvete největší agáve světa

Máme se radovat nebo truchlit? S kvetením agáve přichází nový život, ale zároveň konec mateřské rostliny. Všechny agáve jsou tzv. monokarpické a vykvétají jednou za život a následně umírají. Přijďte tedy do xerického skleníku Botanické zahrady Teplice, kde pokvetou dva exempláře agáve černozelené.

Agáve černozelená (Agave atrovirens), nazývá se také maguey verde grande nebo maguey blanco, patří mezi největší druh agáve na celém světě. Váha dospělé rostliny může být až dvě tuny a jednotlivé listy mohou dosáhnout délky 4,5 metru a 45 kg. Jakmile rostlina dosáhne požadovaného věku a má dostatek energie, vytvoří dvanáct metrů vysoké květenství na kterém jsou uspořádané jednotlivé květy (jen pro vaši informaci, skleník má strop někde v sedmi metrech nad zemí). Po opylení vzniknou semena, rostlina začne ve větší míře produkovat dceřiné růžice a budoucí generace rostliny je tak zajištěna.

V xerickém skleníku se momentálně nacházejí dva vystavené exempláře v ohybu cesty na pomezí mezi Střední a Jižní Amerikou. Písemné a fotografické záznamy je dokumentují již od roku 2006, kdy se xerický skleník osazoval. Velikost jednoho listu dosahuje délky 77 cm a šířky 16 cm. Celá rostlina má rozměry 130 cm na výšku a téměř 200 cm na šířku.

„Současný stav dokumentují přiložené fotografie. Celý proces kvetení u agáve je dlouhodobější. Chvilku trvá, než květenství doroste své maximální velikosti, později se začnou rozvíjet jednotlivé květy a po opylení dojde ke vzniku semen. Než ovšem rostlina celý tento proces dokončí a odejde do věčných lovišť, tak je čas se přijít na ni podívat,“ říká kurátor zahrady Jan Ptáček. Ovšem produkce semen je v případě skleníku značně nejistá. Obrovská květenství mnoha druhů přitahují velké množství opylovačů od hmyzu, přes ptáky až po netopýry živící se nektarem, takže se agáve nezaměřují na samoopylení. „Navíc u agáve dochází k časovému oddělení samčích a samičích částí a odborně květy nazýváme protandrické. To znamená, že jako první se vyvíjejí tyčinky s pylovými zrny. V případě experimentálních studií zkoumajících opylování u agáve se došlo ke zjištění, že v případě ručního opylování vznikne mezi 15 až 23 % životaschopných semen, u samoopylení pak nemusí vzniknout žádná životaschopná semena“ dodává odborný asistent Jan Ježovica.

Milovníky alkoholu jistě potěší, že agáve černozelená patří mezi tzv. „pulque agáve“, které se využívají k výrobě mezcalu, alkoholického nápoje původem z Mexika, který je bratrem mnohem známější tequile. Vyrábí se z více druhů agáve, v různých mexických státech a před pálením se rostlina udí a výsledkem je nakouřená chuť nápoje.

Domovem této agáve jsou mexické státy Oaxaca, Puebla a Veracruz. Na Červeném seznamu rostlin je hodnocena jako málo dotčený taxon (LC, Least concern). U tohoto taxonu jsou tak jen velmi malé nebo žádné obavy z vyhynutí.

Aktualizace 19. 11. 2024

Horní jedinec je výrazně napřed. Květenství měří na výšku přibližně 230–250 cm a poupata jsou již připravené. Agáve u cesty má květenství vysoké 195 cm a poupata se objevují taktéž. První květy očekáváme přibližně příští týden, květenství již zřejmě výrazně neporoste do výšky, ale nechme se překvapit.

Aktualizace 11. 12. 2024

Tak naše výpočty zatím nesedí. Ani jedna agáve nerozvinula poupata, ačkoliv u té zadní to očekáváme každým dnem. Květenství agáve u cesty má výšku mezi 2,9 až 3 metry (horní část se kroutí dolů), zadní agáve má květenství vysoké 3,5 metru.

Aktualizace 31. 12. 2024

Horní agáve má rozvinuté první patro květů, dolní agáve je stále v poupatech.

Aktualizace 7. 1. 2025

Horní agáve kvete naplno, dolní agáve je stále v poupatech, která spíše opadávají.

Aktualizace 20. 1. 2025

Horní agáve od spoda pomalu odkvétá, dolní agáve začíná kvést.

Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020