V pondělí 22.4. celý svět oslavil Den země. A kdo jiný by měl tento den oslavit především než právě botanická zahrada? Sjelo se k nám tak hned dvanáct škol a školek z blízkého okolí, aby si jejich žáci mohli otestovat své přírodovědecké znalosti, setkat se tváří v tvář s lesní i domácí zvěří nebo si třeba jen poklábosit s chápavým kakadu.
Jako by byl ten den málo unikátní, uprostřed jara v časech, kdy poupata vykvétají, se botanická zahrada ocitla pod jemným náporem sněhových vloček. Takového aprílového počasí jsme si všichni užili až až, neboť v ten den si každý mohl na vlastní kůži zažít nejedno roční období, zimu nevyjímaje. V průběhu akce však sníh ustoupil intenzivnímu UV záření, které kromě nebezpečí úpalu, přineslo opět jaro.
Každá třída podstoupila dobrodružnou pouť napříč celou zahradou, v níž se nacházelo suma sumárum šest různorodých naučných stanovišť.
O to první se postaral Dům dětí a mládeže Teplice neboli DDM Teplice, jenž se již tradičně věnoval problematice enviromentalistiky a třídění odpadu hravou formou.
Hned pod pergolou se nacházelo stanoviště Agentury ochrany krajiny a přírody České republiky (neboli AOPK ČR, ať žijí zkratky), které se zaměřilo na divokou lesní zvěř žijící na našem území. Zde se ukázalo, které z dětí již v útlém věku tíhne k myslivosti, neboť žáci dostaly odlitky zvířecích stop a jejich úkolem bylo rozpoznat, jaké zvíře má tu či onu šlápotu na svědomí. Zdánlivě lehký úkol, na kterém si však vylámaly zuby i dospělí. Na vše dohlížela vycpaná vydra.
Velké obliby se dočkal Adélčin dvoreček s pro změnu zvířaty domácími, tedy se slepičkami, kozičkami, morčaty či králíky. Je důležité, znát rozdíl mezi králíkem a zajícem, a díky přítomnosti obou zvířátek se mohly děti názorně o těchto rozdílech dozvědět (přestože zajíc byl pouze z kartonu). Protože však zbytek savců překypoval životem, návštěvníci si je měli možnost pohladit, nakrmit a pomazlit se s nimi. Jakousi vzpomínku na Velikonoce představoval beránek a svým křesťanským podtextem náležitě kontrastoval se sedícím Buddhou, vedle kterého byl uvázaný.
Vedle světa savců mohli žáci zabrouzdat i do poněkud děsivějšího světa hmyzu. Na vlastní oči mohli vidět pakobylky, strašilky či mnohonožky dosahující znepokojivě velkých rozměrů. Tato expozice se odehrávala již v tropickém skleníku a zaštiťovala ji Zoologická zahrada Ústí nad Labem. Krom obratných strašilek měli návštěvníci možnost ohmatat si nefalšované lebky a kosti exotické dravě zvěře.
Stanoviště naší zahrady se mohlo pyšnit novými tabulemi pro děti s nemalým množstvím rébusů a hádanek na téma rostliny.
Na závěr se ve Foyer konala přehlídka nejrůznějších druhů barevně opeřených papoušků, které kromě svého vzezření uhranuli návštěvníky svou schopnosti mluvit či napodobovat zvuky. A i kdyby tito ptáčci neuměli nic jiného, svým pestrým zbarvením jsou důstojnou chloubou ptačí říše. Milované opeřence k nám dovezli Pad Parrots, z. s.
Tento projekt (Flóře a fauně blíž!) byl realizován v rámci Programu pro rozvoj ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty (EVVO) na území Ústeckého kraje na období 2022–2025.