Agáve právě kvete, nejvyšší čas dorazit do botanky!
Facebook X Instagram YouTube
Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Ústecký kraj podporuje vzdělávání v oblasti ornitologie

Environmentální výchova, vzdělávání a osvěta je nedílnou součástí Botanické zahrady Teplice a její oblast posouváme za hranice botaniky. V letošním roce realizujeme program nazvaný Flóře a fauně blíž za finanční podpory Ústeckého kraje. Pojďme si představit druhou část, která se věnuje fauně blíž. 

Na podzim roku 2024 chystáme panelovou výstavu s pracovním názvem „Ptáci naší krajiny“, která má představit naše opeřence, které může návštěvník spatřit nejenom v naší botanické zahradě, ale i ve volné krajině. „Navíc bychom rádi rozšířili osvětu ohledně vyvěšování budek, přikrmování a představili všechna možná úskalí, která se této problematiky týkají,“ přibližuje plánovanou podzimní výstavu ředitel zahrady Petr Šíla. Ovšem aby se nejednalo jen o teorii, ale i o praxi, zakoupili jsme budky vhodné pro různé ptačí druhy. Ovšem dvě budky a jedno krmítko nejsou ledajaké. Jsou vybaveny kamerou se záznamem. Jakmile se něco šustne, ať už v krmítku nebo v budce, aplikace okamžitě podá zprávu o výskytu ptáka a dojde k video- i fotografickému záznamu (což už se nyní můžete sami přesvědčit, níže uvádíme první „vlaštovky“). 

Mezi hojné zástupce našeho krmítka patří sýkora koňadra (Parus major) a sýkora modřinka (Cyanistes caeruleus). Většina přiletí, rychle sezobne zrníčko slunečnice a vzápětí odlétá. Větší zvědavec je dlask tlustozobý (Coccothraustes coccothraustes), který se nejenže zdržuje v krmítku delší dobu, ale zvědavě si prohlíží i kameru. Červenou barvou náprsenky krásně rozzáří krmítko červenka obecná (Erithacus rubecula). Navíc někteří jedince se na krmítko vrací pravidelně. Zároveň už máme první záznam z budky, kdy si 5. 4. začala sýkorka koňadra stěhovat mech do budky, aby tam později nakladla vajíčka. 

Ráno jsou ptáci v botanické zahradě nejaktivnější, pravděpodobně využívají toho, že tu nejsou přítomni návštěvníci, kteří přeci jen přinášejí určitý druh ruchu. Tabulka níže uvádí zaznamenané druhy opeřenců a jejich četnost na krmítku v různém časovém období.

  Počet záznamů v čase
7.00–8.00
Počet záznamů v čase
7.30–8.30
Počet záznamů v čase
14.00–15.00
Počet záznamů v čase
16.00–17.00
Počet záznamů v čase
18.00–19.00
brhlík lesní 0 1 0 0 0
červenka obecná 1 0 0 1 1
dlask tlustozobý 5 1 0 4 0
sýkora koňadra 4 2 6 3 1
sýkora modřinka 6 0 5 0 1
zvonek zelený 1 3 0 0 0
Celkem:  17 7 11 8 3

Projekt byl financován z programu pro rozvoj ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty (EVVO) na území Ústeckého kraje.

Krmítko Fotka 1
Krmítko
Krmítko Fotka 2
Krmítko
Krmítko Fotka 3
Krmítko
Krmítko Fotka 4
Krmítko
Zpět na přehled
Botanická zahrada Teplice © 2020