Olmékové založili první kulturu na území Mexického zálivu a začali stavět monumentální chrámy. Dnes patří mezi pozoruhodné artefakty sedmnáct obrovských dochovaných hlav vytesaných z kamene.
Kde? Venkovní expozice - Mexiko
Jedenáctimetrová socha ruka pouště (Mano del Desierto) byla odhalena v roce 1992 na jednom z nejsušších míst planety – chilské poušti Atacama. Replika v botanické zahradě dokresluje expozici věnující se pouštní vegetaci Chile. Samotný symbol má zdůrazňovat velikost lidské bezmoci a zranitelnost ve velkém světě.
Kde? Venkovní expozice - Mexiko
Totemy nejsou jen výsadou domorodých kmenů v Severní Americe, ale nalezneme je v Austrálii, Africe, na Novém Zélandu, a pravděpodobně byly běžné i v Evropě. Maorové jsou původní polynéské obyvatelstvo Nového Zélandu, které osídlilo jihozápadní Polynésii před rokem 1300 a neslo si sebou spoustu zvyků včetně víry v existenci bohů a polobohů.
Kde? Venkovní expozice – Austrálie a Nový Zéland
Totemy domorodého obyvatelstva Severní Ameriky jsou vyřezávané monumentální sloupy s mnoha různými vzory, které slouží jako ilustrace rodové linie. Totemy mohou symbolizovat postavy a události v mytologii nebo zprostředkovat zkušenosti předků a žijících lidí. V symbolice se uplatňují jak zvířata (medvědi, ptáci, žáby), tak i různé nadpřirozené bytosti a vymyšlená stvoření. Význam vzorů vyřezaných na totemu jsou stejně rozmanité jako kultury, které je vyrábějí.
Kde? Venkovní expozice – Severní Amerika
Animita je výhradě chilský výraz, který lze přeložit jako „dušička“. Jednoduché stavby i mohutné kaple připomínající památníky, vroubí ve středním a severním Chile především silnice.
Kde? Venkovní expozice – Chile – poušť Atacama
Torzo starého javoru jasanolistého posloužilo jako sochařův materiál pro doplnění expozice východní Asie. Asiat možná trochu zaniká pod hradbou pnoucího se břečťanu, ale to může být i účelem pro hloubavé pozorování. Na hlavě má typický slaměný kuželový klobouk, který má původ v jižní a jihovýchodní Asii. Jeho kuželový tvar slouží k tomu, aby ochraňoval hlavu před sluncem a deštěm.
Kde? Venkovní expozice – východní Asie
V močálovitých oblastech Severní Ameriky je potřeba si při prohlížení kvetoucích rostlin dávat pozor na aligátory a krokodýly, což vám v případě evropských a asijských rašelinišť nehrozí. A jak je od sebe rozeznat a určit, kdo to číhá v blízkosti špirlic. Aligátor má hlavu do tvaru písmene U, zatímco krokodýl ji má spíše do tvaru V. Pokud má aligátor zavřenou tlamu, pak mu kouká jen horní řada zubů, u krokodýlů koukají řady všechny.
Kde? Venkovní expozice – rašeliniště Severní Ameriky
Téměř každou expozici vhodně doplňuje artefakt, který se váže k dané geografické oblasti nebo tématu. U vstupu do botanické zahrady uvítá návštěvníky dřevěný hlemýžď, v jedovaté zahrádce se skrývají lebky a bizarní stvoření z pokroucených révových větviček, v expozici Jižní Afriky zase objevíte masku domorodého obyvatelstva.
Kde? celá venkovní expozice
Mayský bůh Yum Kaax je ochránce lovné zvěře, planě rostoucích rostlin, patronem rolnictví a uctíván byl jako bůh života, úspěchu a hojnosti. Kdo jiný by měl držet ochranou ruku nad našimi skleníky než právě on?
Kde? Vstup do skleníku Tropicana
Hlavním objektem ve vstupní hale (foyer) skleníku Tropicana je bazének s „Buddhovými prsty“, krásnými krápníky dovezenými z vietnamského města Vinh. Téma draků v bouřkových oblacích bylo inspirováno motivy z císařských hrobek v Hué. Jedná se o keramickou plastiku známého teplického sochaře Milana Žofky.
Kde? Vstupní hala skleníku Tropicana
Středoamerická část xerického skleníku je zpestřená domečkem v pueblánském slohu obklopená pravým Mexičanem a artefakty. Mexiko je biologicky a kulturně velmi rozmanitá země, která má v naší botanické zahradě své pevné místo.
Kde? Xerický skleník – Střední Amerika
Středoamerická část tropického skleníku je zpestřená troskou mexické pyramidy, kterou postupně pohlcuje rozpínající se džungle. Kameny obrůstají liány a vzdušné kořeny fíkovníku.
Kde? Tropický skleník – Střední Amerika a Mexiko