Agáve právě kvete, nejvyšší čas dorazit do botanky!
Facebook X Instagram YouTube
Otevírací doba Ceník Kontakt +420 417 534 359 info@botanickateplice.cz

Tropický skleník

Délka Šířka Výška Plocha Počet pěstovaných taxonů Denní teplota Noční teplota Vlhkost Počet zahradníků
36 m 30 m 6,5–14,2 m + 1 m 1080 m2 590 21–31 ℃ 18–26 ℃ do 85 % 3

 

Tropické deštné lesy se nacházejí mezi obratníky Raka a Kozoroha. Pokrývají pouze 2 % celého zemského povrchu, ale nalezneme v nich až 50 % všech druhů žijících na Zemi. V xerickém skleníku jste mohli vidět část tropických oblastí, které jsou vystaveny kratším či delším období sucha. V tropickém skleníku je naopak vlhko a vegetaci skrápí častý déšť. Vystavujeme zejména rostliny z rovníkového podnebí, které má celoroční vysoké teploty a pravidelné srážky, ale máme zde i zástupce tropického monzunového období, kde už se střídají dvě roční období – vlhké monzunové a suché. 

V tropickém skleníku představujeme následující oblasti:

Tichomoří

Ostrovy a ostrůvky rozeseté po celém Tichém oceánu – to je Tichomoří. Původ ostrovů je různý, ať už vznikly působením sopečné činnosti či jsou korálového původu (tzv. atoly). Rostliny se na tyto odlehlé ostrovy dostaly za pomoci větru, oceánu, zachycené na srsti ptáků a v neposlední řadě i působením člověka. Významnými pěstovanými zástupci v naší zahradě jsou dva statné exempláře chlebovníku obecného (Artocarpus altilis) a zarděnice havajské (Erythrina sandwichensis). 

Tropická Austrálie a Nová Kaledonie

Nejvzdálenější kontinent pro obyvatele České republiky. Austrálie byla součástí velkého prakontinentu Gondwany, která se postupně rozpadala. Od Austrálie se odtrhl nejen Nový Zéland, ale i Nová Kaledonie, který pro unikátnost své flóry bývá nazývána "Mekkou botaniků". Díky izolaci ostrovů od okolní pevniny se na nich vyvinula unikátní biota (fauna i flóra). Tropické deštné lesy Austrálie se nacházejí v úzkém pásu u pobřeží severního a severovýchodního cípu země. 

Tropická Afrika

V botanických zahradách jsou tropické deštné lesy Afriky nezřídkakdy opomíjeny a není jim věnována dostatečná pozornost jako těm jihoamerickým či asijským. Tropické deštné lesy se nacházejí ve střední části Afriky a zejména pak v její západní části. Rozloha činí 3,6 milionu km(pro zajímavost – Česká republika je svou vlastní rozlohou 46× menší). Svůj domov tu mají nejen vzácné druhy rostlin, ale také ikonická zvířata jako např. gorila nížinná (Gorilla gorilla gorilla) nebo šimpanz učenlivý (Pan troglodytes). 

Madagaskar

V tropickém skleníku představujeme i ukázku vlhčích oblastí unikátního ostrova Madagaskaru. Deštné lesy se nacházejí zejména ve východní části ostrova, ovšem srážky zde nejsou rovnoměrně rozprostřené po celý rok a rostou směrem na sever. Nejdeštivějším místem je polostrov Masoala, kde za rok spadne až 6000 mm. Tropické deštné lesy Madagaskaru jsou světlější, mají bohatší a rozvinutější bylinné a keřové patro. 

Jihovýchodní Asie

Nejstarší tropické deštné lesy se nacházejí na území jihovýchodní Asie (jejich stáří se udává až na více jak 100 tisíc let. Společně s tropickými deštnými lesy Afriky se souhrnně nazývají Paleotropis (tropy starého světa). Významná část rostlin pochází ze sběrů Jiřího R. Haagera ve Vietnamu. Expozicí protékají dva potůčky, vodopád vytvořený teplickým umělcem Milanem Žofkou (1946–2018) a nad celou expozicí se klene lávka. 

Křížovkářský záhon

Originální název i koncept pro tuto část expozice vymyslel bývalý ředitel zahrady, Jiří R. Haager, který vyjmenoval pár užitkových druhů, které návštěvníci mohou znát z křížovek, nicméně nemají reálnou představu, jak tyto rostliny vlastně vypadají. Tato expozice tedy není koncipována geograficky, nýbrž shromažďuje významné užitkové rostliny ze všech tropických oblastí. Mnoho dalších užitkových rostlin ovšem můžeme nalézt po celém skleníku. 

Střední Amerika

Spojnice mezi Severní a Jižní Amerikou: to je Střední Amerika, kde leží neméně významné oblasti tropických deštných lesů. V jistém pojetí Střední Amerika neexistuje a tyto oblasti jsou přiřazeny do Jižní Ameriky. Zdejší flora a fauna byla formována spojením obou kontinentů před 2,8 miliony let, kdy se vytvořila Panamská šíje. Tato část skleníku je zpestřena troskou mexické pyramidy, kterou postupně pohlcuje rozpínající se džungle. 

Jižní Amerika

Amazonský deštný les se může pyšnit několika "nej" – je neznámější, největší, ale také nejohroženější tropický les na světě. Leží v celkem devíti jihoamerických státech a jeho rozloha činí přibližně 5,5 mil. km2. Další významné lesy se nacházejí na pobřeží Brazílie, např. Atlantský les. Protože je americký kontinent zván Novým světem, také jeho tropické oblasti se shrnují pod souborný název, a to Neotropis (tropy nového světa). 

Profilovka našich tahounů

A jaké jsou naše největší "osobnosti" tropického skleníku? Z 590 pěstovaných taxonů namátkou vybíráme. 

Artocarpus altilis

Chlebovník obecný je jednou z nejvýnosnějších rostlin, za jednu sezónu může poskytnout 50 až 150 plodenství o hmotnosti pohybující se od 0,25 až do 6 kg v závislosti na podmínkách, ve kterých je strom pěstován. Ovoci se přezdívá breadfruit, konzumovat se může syrové i v tepelně upraveném stavu.

Thunbergia mysorensis

Krásná demonstrace toho, jak se rostliny přizpůsobují svým opylovačům. Přesně to lze pozorovat na liáně pocházející z jižní Indie. Jmenuje se Thunbergia mysorensis a její květy produkují velké množství nektaru. Společně s červeno-žlutou barvou láká strdimily. Tyčinky a blizna jsou v takové pozici, že se náklad pylu přenese na hlavu opylovače, který pak tento drahocenný materiál přenese na další květ. 

Cola anomala

V africkém záhoně pěstujeme kolovník Cola anomala, který od roku 2021 pravidelně v zimě kvete a v roce 2023 poprvé přinesl plody v podobě podlouhlého měchýřku, který obsahoval dvě semena ("kolové ořechy"). Semena se využívají ve farmacii k výrobě povzbuzujících preparátů a není problém, sehnat ve zdravé výživě mletý kolový ořech.

Whitfieldia elongata

Z tropické Afriky pochází tento nádherně bíle kvetoucí keř Whitfieldia elongata – i proto se mu v angličtině říká "white candles" (bílé svíčky). Pojmenován byl na počet anglického botanika a sběratele Thomase Whitfielda, který pracoval v Gambii a Sierra Leone. 

Strongylodon macrobotrys

Smaragdová liána Strongylodon macrobotrys pochází z filipínských ostrovů Luzon, Mindoro a Catanduanes. V botanických zahradách je pravděpodobně více jedinců, než je ve volné přírodě, kde je tento druh ohrožen kácením deštného lesa. V celém rodě je 14 druhů, ovšem většina z nich takto zajímavě zbarvené květy nemá. 

Theobroma cacao

Dozajista nejoblíbenější dětská užitková rostlina – bez kakaovníku by totiž nebylo čokolády. Pochází ze Střední a Jižní Ameriky, avšak největší producenti kakaa se nacházejí v západní Africe (v roce 2022 to bylo Pobřeží slonoviny a Ghana). Na kakaovníku lze dobře pozorovat tzv. kauliflorii neboli kvetení na kmeni. Plodem je bobule obsahující až 60 semen (kakaových bobů). 

Pachira aquatica

Potřebujete peníze? Pořiďte si domů pachiru vodní! Východní legendy praví, že tato rostlina umí přitáhnout peníze (v angličtině se nazývá money plant). Chudý muž se modlil, aby získal peníze a našel tuto rostlinu. Vzal si ji domů jako znamení a prodejem vypěstovaných rostlin získal velký obnos peněz. 

Petrea volubilis

Když se procházíte tropickým skleníkem, můžete na zemi zahlédnout opadané květy a semena obklopená vytrvalým kalichem, která se snášejí jako padáčky z výšky. Abyste zahlédli rostlinu, ze které se tito parašutisté snášejí, je nutné zvednout hlavu vzhůru a hledat.

Projděte si skleník virtuálně (první část)

Projděte si skleník virtuálně (druhá část)

Věděli jste, že...

  1. tento tropický skleník je největším a nejvyšším tropickým skleníkem v celé České republice? 
  2. uprostřed se nachází tropické jezírko do kterého ústí oba potoky? Jezírko bylo opraveno v roce 2022.
  3. ve vitríně Jiřího R. Haagera vystavujeme zajímavé bromeliovité (Bromeliaceae) a áronovité (Araceae) rostliny? Celou expozici doplňují právě kvetoucí druhy orchidejí. 
  4. ve středoamerické části se nachází bazének s vodními želvami, které se líbí zejména dětským návštěvníkům?
  5. každé jaro a podzim stromy seřezává stromolezec, který šplhá po konstrukci skleníku?
Tropický skleník Fotka 1
Tropický skleník
Tropický skleník Fotka 2
Tropický skleník
Tropický skleník Fotka 3
Tropický skleník
Tropický skleník Fotka 4
Tropický skleník
Tropický skleník - Philodendron radiatum Fotka 5
Tropický skleník - Philodendron radiatum
Tropický skleník - Psychotria punctata Fotka 6
Tropický skleník - Psychotria punctata
Tropický skleník - Eucline longiflora Fotka 7
Tropický skleník - Eucline longiflora
Tropický skleník - Calathea crotalifera Fotka 8
Tropický skleník - Calathea crotalifera
Tropický skleník - Asplundia vagans Fotka 9
Tropický skleník - Asplundia vagans
Tropický skleník - Aristolochia grandiflora Fotka 10
Tropický skleník - Aristolochia grandiflora
Tropický skleník - Aphelandra aurantiaca Fotka 11
Tropický skleník - Aphelandra aurantiaca
Tropický skleník - Alocasia macrorhizos Fotka 12
Tropický skleník - Alocasia macrorhizos
Botanická zahrada Teplice © 2020